7 chyb, které děláme se svým oblečením

Věnovat pozornost oblečení v krizových situacích se může zdát zbytečné a zdržující od toho podstatného. Jenže právě oblečení nám může hodně pomoci naše krize zvládnout – za předpokladu, že to dovolíme. 

Pokud své oblečení budeme naopak přehlížet, mohlo by se stát pověstnou žábou na prameni, kvůli které se bude náš život zbytečně zadrhávat,“ varuje módní koučka Lenka Klánová a upozorňuje na sedm častých chyb týkajících se oblečení, které nás mohou velmi nenápadně připravit o klid, nadšení a sílu.

Chcete úspěšně překonat náročné životní situace? Nebo prostě jen žít spokojeně a šťastně? Oblečení Vám v tom může pomoci. Pocítíte to sami, pokud se vyvarujete následujících 7 nešvarů.

Co bychom rozhodně neměli dělat se svým oblečením:

 
  • Nezavírejte oči před obsahem své skříně

Pohled do vlastního šatníku je vlastně pohledem do sebe. Pomůže vám uvidět, jací jste, ujasnit si, co vám chybí, co je pro vás důležité, co potřebujete. Představte si třeba, že byste potkali cizího člověka v šatech, na které se zrovna díváte… Jak by se vám líbil? Byl by vám sympatický? Měli byste z něj pocit, že o sebe dobře pečuje?
 

  • Nemějte nepořádek

Nevíte si rady se životem? Tak jděte a ukliďte si okolo sebe. Uklízení může být jedna z nejhlubších rituálních prací. Tím, jak si srovnáte věci okolo sebe, se začnou harmonizovat a projasňovat i vaše vnitřní záležitosti. Úklid šatníku je přitom báječný relax, je vždy intimní – dostanete se při něm k sobě opravdu blízko. Podobně vám ale může posloužit například i úklid šperkovnice nebo kabelky.
 

  • Nespěchejte

Když přijdete na to, že potřebujete svůj šatník něčím doplnit, ze všeho nejdříve si uvědomte, jak by to mělo vypadat. Jakou barvu, střih, velikost, materiál potřebujete? Zkuste si daný kousek oblečení přímo představit. A pak jděte a kupte ho. Možná vám to bude připadat divné, ale takové nakupování „se záměrem“ skutečně funguje. Vyzkoušejte to. A nespokojte se s něčím, co je skoro dobré. Barva je perfektní, ale nejste si jistí materiálem? Nechte to v obchodě. Dejte tomu čas a věřte, že to správné oblečení se ukáže… stejně, jako se ukáže správná životní cesta.
 

  • Nenoste mrtvé šaty

Je možné, že mezi svým oblečením (nebo ještě pravděpodobněji mezi šperky) najdete pár památečních kousků. Třeba šátek po babičce. Pečlivě prozkoumejte svůj vztah k takovému předmětu. Můžete ho vnímat jako talisman pro štěstí, ale také může být něčím, co vás udržuje v minulosti a ve starých vzorcích chování, které už dávno nejsou vaše a je nejvyšší čas je opustit. Podobně přitom může fungovat i vaše vlastní „mrtvé“ oblečení. Tedy to, které si schováváte jako památku na nějaké své životní období, které už je ale nenávratně pryč.

 
  • Nic nehromaďte

Minimalistický šatník je požehnání. Dopřejte si ho. Péče o něj vás bude stát mnohem méně energie, bude pro vás snazší udržet jednotný styl a především – minimalistický šatník vám do života vnese lehkost, jednoduchost a jasnost. Vyzkoušejte to teď hned. Najděte kus oblečení, který už nechcete mít ve své skříni, pošlete ho dál a sledujte, jaký pocit to ve vás vyvolá.
 

  • Nekupujte značky

Nekupujte značky – přesněji řečeno – nekupujte je kvůli ostatním. Nepočítejte s tím, že když na sobě budete mít drahé, značkové oblečení, lidé se k vám budou chovat jinak… ono to tak sice může být, ale vy tím nezískáte skutečnou sílu a sebevědomí. Ty je totiž třeba mít hluboko v sobě. Pokud ale sami cítíte potřebu věnovat si něco luxusnějšího, udělat si něčím radost, pořídit si vlastně „silový předmět“, který vás podpoří na vaší cestě, jděte do toho. A schválně si přitom všimněte, jaké konkrétní kvality si s danou značkou spojujete. Jsou vám prostě sympatické, nebo je potřebujete posílit?
 

  • Nebojte se barev

Každá barva v nás podporuje určité kvality. Takže stačí si ujasnit, co přesně potřebujeme. V určité fázi změny to může být klid, ochrana a odstup, jindy naopak spíše síla, extroverze, schopnost komunikovat, rychle se rozhodovat a jednat. Podle těchto potřeb si pak můžeme vybrat vhodnou barvu. Schovat do bezpečí se můžeme v černé a tvořivost a změnu k lepšímu podpoříme fuchsiovou.

Pokud Vás kreativní přístup Lenky Klánové k odívání se zaujal, projděte s ní terapií šatníku a dopřejte i sobě terapii šatníkem.

Dovolte si cítit se skvěle!