Architektura a interiéry

Celá koncepce rekonstrukce domu vychází z přání, aby dům „dýchal příjemnou inspirativní náladou“. Aby se taková atmosféra v domě mohla vytvořit, dbám nejenom na estetickou úroveň ale i na to, jak se v domě chováme při rekonstrukci. Je dbáno na dobré řemeslo i na duchovnost, tvořivost a slušné chování, které je možné při práci vědomě rozvíjet. Během prováděných prací se uskutečnily také blahořečení a oslavy pro dům, místo i pro používané materiály.

Navržené konstrukce, použité materiály a technické zařízení jsou voleny tak, aby byly zdravotně nezávadné a co nejvíce přírodní. Ve velké míře jsou použité také tradiční historické postupy. Mnohá z technických řešení jsou navržena tak, aby neměla špatný vliv na lidské zdraví ani na jemné úrovně lidského organismu. Projekt vychází z principů celostní architektury a obsahuje dále zásady baubiologie, geomantie a feng shui. V domě byly kontrolovány a měřeny různé subtilní energie. Jako příklad uvedu vliv vyzařování nad spodní vodou, Hartmannovy linie, Curryho linie a úrovně energií Bovis. Na základě souvislostí jejich vlivů bylo voleno členění některých místností v domě a určeno použití vhodných materiálů, které mohou prostor vhodně zharmonizovat.

Jedná se například o použití hliněných omítek v celém domě. Ty mají tu výhodu, že udržují v interiérech vyšší zdraví prospěšnou relativní vlhkost vzduchu. Dům je vymalován přírodními kaseinovými barvami kolorovanými čistě přírodními minerálními pigmenty. Hliněné omítky také snižují obsah toxinů ve vzduchu městského prostředí. Další jejich vlastnost je například udržení volných záporných iontů na přiměřené úrovni. Je to přírodní materiál na jehož povrchu se volné záporné ionty nevybíjejí. Hliněné omítky také lépe akumulují teplo v zimě a chlad v létě. V interiérech, které mají povrchy stěn z hliněných omítek je lepší a jemnější akustika. Mezi zajímavé přírodní materiály, které jsou v domě na stěnách koupelen a WC patří tradiční marocká hlazená voděodolná omítka, které se říká Tadelakt. Je krásně hladká a dá se výborně probarvovat přírodními pigmenty. V restauraci jsou v místnostech sociálního zařízení z těchto materiálů stěny a umyvadla.

V domě jsou dále ekologické skladby přírodních prodyšných isolačních materiálů. Například půdní vestavba je tepelně isolována paropropusnými dřevovláknitými deskami v síle 25 cm bez chemického pojiva. Historická uliční fasáda je tepelně isolována zevnitř tepelněisolačními paropropustnými deskami z rákosu. A celá dvorní fasáda je navíc tepelně isolována paropropusnými dřevovláknitými deskami v síle 12 cm s difúzně otevřenou silikátovou omítkou. Jedná se první realizaci toho druhu ekologického isolačního materiálu v Čechách.

Nově se dělal krov, vikýře a konstrukce stropu v půdní vestavbě. Vše je z nových trámů a prken. Veškeré dřevo na dům jsem osobně vybíral v lese. Určil jsem také datum kácení stromů v období zimního slunovratu kdy je měsíc v zemské fázi zvěrokruhu a kdy prochází tzv. přízemím. To je čas, kdy je na obloze nejníže. V takový čas má dřevo úžasné vlastnosti. Dobře se suší, nekroutí se a nepraská. Při stavbě domu se nám to vyplatilo. Trámy jsou krásně rovné a pevné.

Topení v domě je řešeno stěnovými nízkoteplotními rozvody. Je to úsporný způsob vytápění, protože pracuje s nižší teplotou vody kolem 40 stupňů. Jsou to tenké trubičky s vodou pod omítkami stěn. Systém tak může využívat kondenzační plynové kotle s vysokou účinností spalování, které dovedou hospodárně ohřívat vodu na nižší teploty.. Stěnové topení má dále tu výhodu že vydává velmi přirozené sálavé teplo. To je pro člověka nejpřirozenější. Sálá ze strany a dopadá na největší plochu lidského těla. Rozvody topení jsou vedeny v obvodových stěnách domu a ne podlahami nebo příčkami. Je to z důvodů jemnohmotného vyzařování nad proudící vodou, kde by se mohly vytvářet geopatogenní zóny.

Na jemnohmotnou vitalizaci pitné vody je v domě použitá technologie Johanna Grandera.

Interiéry domu jsou také převážně z přírodních materiálů. Například podlahy z palubkových dubových prken jsou povrchově upravené přírodními dřevními oleji. V domě jsou také obnoveny původní terazzové dlažby.

Ak.arch.Oldřich Hozman, autor projektu (arc@arc.cz)