Kamila Balcarová

Mé životní téma je pedagogika. Fascinuje mě dětství, rané roky v životě člověka, kdy se formuje nová osobnost s obrovským potenciálem naučit se cokoliv. Role dospělého je v tomto období nezastupitelná, otevírá dítěti cestu, je jeho vzorem, ale někdy i překážkou v jeho přirozeném vývoji.

Vést dítě na jeho cestě je o bezpodmínečné lásce, porozumění, důvěře, otevřenosti i zodpovědnosti.
Abychom byli dobrými průvodci dětí, musíme se na cestu vydat s nimi. Více pozorovat než jednat, více čekat než spěchat, více vnímat než hodnotit, být tady a teď vědomě i s nadhledem.

Jako lektorka Montessori vzdělávání již osm let provázím malé děti a jejich rodiče v Montessori pracovnách v rodinných a vzdělávacích centrech.
Věnuji se přednáškové činnosti, vedu semináře pro rodiče, pedagogy i širší veřejnost. Poskytuji individuální konzultace rodičům.

Jako dítě jsem vyrůstala v rodině psychologů, což značně ovlivnilo můj pohled na svět. Původním vzděláním jsem učitelka českého jazyka a výtvarné výchovy. Vždy mě bavila individuální práce s dětmi i dospělými. Možnost proniknout více do hloubky. Frontální výuka při mé praxi na druhém stupni klasické školy mi toto znemožňovala a přivedla mě na myšlenku začít jinde a jinak.
Pedagogika Marie Montessori mě inspirovala v době mateřství. Jsem matkou 3 dětí.
Absolvovala jsem výcvik u mezinárodní Montessori asociace “Assistant To Infancy 0-3 Years” a řadu dalších kurzů i seminářů zaměřených na tuto metodu.
Jdu cestou aplikace této metody do běžného života. Zastávám názor, že porozumění vývojovým potřebám dětí vede k přirozené výchově v každodenním životě a pozvedá kvalitu společně strávených chvil. Zároveň je to cesta pro dospělého, možnost rozvíjet a měnit sám sebe.

Inspiraci pro práci s dospělými částečně čerpám i z procesově orientované práce, využívám postupů z empatické a respektující výchovy, pracuji s metodami, které vycházejí z arteterapie.

Zrcadlení -

Katka M.: “Večerní seminář Zrcadlení je nabitý "teorií". Jsem typ člověka, který potřebuje pod kůži dostat dostatek modelových ,,konkrétních,, situací, které denně s dětmi prožíváme a které nás tíží. Moc mě osobně pomohlo to, jak paní Balcarová řekla kus teorie a k tomu dala příklad ze svého života. Její historku ohledně toho, jak přistupovat třeba např. k domácím omezením.....mám v sobě dodnes. Také mi moc pomohlo, když mluvila o tom, jak je potřeba stanovat si hranice a zase dávala ty příklady, jak na to......Tohle jsou věci, které jsou pro mne cenné".

Kateřina V.: "Váš seminář mi otevřel oči a ukázal mi, jakým směrem jít a na co se zaměřit. V semináři Zrcadlení jsem si potvrdila, že mé vedení dětí jde pro mne správným směrem. Jen musím více zapracovat na svém uzemnění.

Petra: “Seminář Zrcadlení mi poskytl dobrý náhled, jak vnímat konkrétní situace s dětmi, že je třeba pracovat hodně se svými emocemi, lépe poznat sama sebe. Těším se na další pokračování."

Přijetí a propojení -

Katka V.: "Moc děkuji, za oba dva semináře pro mne byly opravdu přínosné - i když spousta věcí se neposlouchala snadno :-)
Dostala jsem spoustu podnětů, na co se zaměřit, abych se posunula dál a abych přijala např. i svůj ekzém."

Andrea: “Seminář Přijetí a propojení je doslova nabitý energií, vybízí k práci na sobě, je inspirativní z hlediska použitých technik."

Martina: "Bylo to velmi pěkné, zajímavé, tvůrčí, otevírající mysl…"

Rozhovor

Už si nevíte rady s dítětem? Zaměřte se na sebe