17/10-19/10 pátek - neděle MAITREA

Exklusivní klub Padesát plus

Pozor tato akce již proběhla v roce 2014. Podívejte se na stránku lektora pro informace o aktuálních akcích.
Neobyčejný, nový, konstelačně prožitkový seminář pro lidi nad padesát, kteří mají odvahu stárnout, aniž by přitom ztráceli duchovní sílu, moudrost a užitečnost (jeví se spíš jako nutnost!) pro společnost.
  • Datum: 17.10.2014-19.10.2014
  • Čas: PÁ 17:00 - 20:00, SO 9:30 - cca 18:00, NE 9:30 - cca 16:30
  • Místo: MAITREA, Týnská ulička 6, Praha 1
  • Cena: 3000,- Kč
  • Kontakt: Alena Hloušková, 777 302 155

Seminář, ve kterém se pustíme do objevování a prohlubování síly stáří. V dnešní společnosti nemá stáří, coby zdroj moudrosti, vnímání všech aspektů celku a nakonec i uzavření jednoho životního cyklu, žádné důstojné místo. Jistě - na vině je samozřejmě celá společnost. Ale i my, lidé nad padesát, kteří by se již měli nacházet v onom černém, esenciálním a moudrém kvadrantu cyklické duše, nejsme na tomto vývoji zcela bez viny...

Jeden z hlavních problémů naší kultury/civilizace je slabost stáří. Ve společnosti vládnoucí "neblahý triumvirát" negativních aspektů Marsu (expanze, boj, hrubá síla) Pluta (peníze, moc, závislost a destrukce) a Merkuru (politika, šmelení a mindfuck) zcela vytlačil moudrost, která znamená především pochopení souvislostí a potřeb celku.

Vnější expanze, která je poháněná touhou po stále větší akumulaci (nejen kapitálu) a zneužívá přitom přirozené dravosti mládí, tak převálcovala veškeré hodnoty stáří, které ovšem současná společnost potřebuje jako sůl nejen k přežití, ale i jako profylaxi sebezničení.

Na tomto vývoji nejsou dnešní "staří" zcela bez viny. Lze jim totiž vyčíst, že se nechali převálcovat, že si nechali dobrovolně vytrhat zuby a obrousit drápy, neboť si nevšimli - jak praví už Voskovec a Werich v "Katu a Bláznovi", že se stárne kompromisy a nikoliv lety. Že se blbne postupně v blbém prostředí.

Dnešní "stařešinové" a "moudré babičky", namísto aby učili, vysedávají před televizí, živoří z mizivého důchodu a jsou povětšinou devastovaní desetiletími nesmyslné a ducha zabíjející práce a přijetím názoru, že už k ničemu nejsou. Každý debilní reklamník vám také řekne, že pro skupinu padesát plus se už nevyplatí dělat reklamu, neboť už prostě na nic nemají. Mám pocit, že tomu mnoho starých uvěřilo.

Toto pojetí je naprosto zvrhlé. Ale současné návody na řešení - tak zvané recepty na "aktivní stáří" - jsou něco jako vytvoření rezervací, kde by mohlo několik species jinak nepotřebných zviřátek a kytiček, které jsem už jinde vyhubili, v chráněném prostředí přežít. "Aktivní stáří" totiž neznamená nic jiného, než vytvoření jakýchsi náhradních aktivit, tedy zábavu pro ty, pro které společnost vlastně nemá upotřebení.

To, co je nutné, je návrat lvů, starých králů, do království, tedy do společnosti. Jenže ti staří "nahoře", kteří nám vládnou, nejsou lvi, ale bůh-ví-proč mocní, zkorumpovaní a polodementní pseudovládci, kteří postrádají tu nejdůležitější vlastnost pro vládnutí, totiž moudrost. Ne, oni se nenacházejí v tom třetím, černém kvadrantu vývoje duše, kdy po obětování dosaženého začneme mezi padesáti a sedmdesáti nacházet svou spirituální esenci. Nejsou ani moudří, ani osvícení, nedostali se po fázi milování, plození a budování pozemských statků do hloubky poznání, nejsou nad věcí a neslouží celku, ale pouze své vlastní touze po ještě víc, po další akumulaci moci či kapitálu, jako by je toto mohlo zachránit před smrtí. Nejsou to mistři, ale oligarchové, kteří každým svým činem pouze přehlušují strach z tělesného a duševního úpadku. Většina z nich jsou už dávno mrtví, ačkoliv se stále ještě pohybují, mluví a manipulují.

A tak nezbývá, než že se již téměř vyhubení lvi a tygři, šedí vlci, mazaní staří lišáci, prastaré želvy, stoleté sůvy, dědečkové-kouzelníci a babičky-čarodějnice, prostě všichni potenciálně moudří, vyhnáni z dveří, navrátí komínem.

V tomto semináři se podíváme na to, jak jejich návrat urychlit. Jak ze slabosti stáří vyjít do moudrosti šedého vlka a autority starého vládce. Jaké "pilulky" k tomu potřebujeme, jaké vitamíny musíme najít a spolknout, jaké nástrahy a léčky "mladých" myslivců nám hrozí, jaké Karkulky a polomrtvé důchodkyně v nás samých třeba sežrat. Nikdo jiný nám v tom nepomůže, jen my sami.

O lektorovi