29/11 pondělí MAITREA

Cohousing - alternativní sousedské bydlení

Pozor tato akce již proběhla v roce 2010. Podívejte se na stránku lektora pro informace o aktuálních akcích.
Cohousing je moderní způsob sousedského soužití, kombinující výhody soukromého a komunitního bydlení. Vznikl před 25 lety v Dánsku, rozšířil se po celém světě a v současnosti vzniká první cohousingový projekt i u nás. Na přednášce vás s tímto projektem seznámí jeho zástupci, společně se zakladatelkami serveru cohousing.cz - Ivanou Hlobilovou, Veronikou Beštákovou a Anitou Michajlukovou.
  • Datum: 29.11.2010
  • Čas: 18.00 - 21.00 hod.
  • Místo: MAITREA, Týnská ulička 6, Praha 1
  • Cena: 100,-Kč
  • Kontakt: František Cihlář, 602 200 985

Cohousingový projekt stojí zpravidla na okraji menšího města nebo větší vesnice. Každý obyvatel cohousingu má svůj vlastní domek anebo byt a v něm obvyklá domácí zařízení. Navíc však mají členové cohousingu poblíž vybudovaný tzv. společný dům, ve kterém mají umístěna taková zařízení, na kterých se spolu domluvili – například různá sportovní zařízení, dílnu, jídelnu a kuchyň, prádelnu, pokoje pro hosty anebo další prostory pro zábavu atd. Obyvatelé tak mohou svobodně volit, zda budou svůj čas trávit společně se sousedy ve společných prostorech, anebo v klidu svého vlastního domova.

Tato forma bydlení nabízí mnohé výhody oproti dosud obvyklému izolovanému bydlení - možnost sdílet část svého života s přáteli žijícími poblíž, podělit se s nimi o některé náklady na provoz domu nebo bytu, pořídit si spolu s nimi věci, na které bychom sami dlouho šetřili. Od sekačky na trávu, přes finančně náročné ekologické technologie, až třeba po chalupu na horách, nebo domek u moře.

Od konce minulého roku takovýto cohousingový projekt budujeme - srdečně vás zveme na krátké prezentace o něm a o cohousingu a na následující besedu.
Členové projektu Český cohousing - www.ceskycohousing.cz

O lektorovi

  • Český cohousing

    Český cohousing je průkopnický projekt v oblasti komunitního bydlení v ČR. V současné době má toto sdružení 5 stálých členských jednotek (rodin a jednotlivců) a 5 čekatelů - celkem přes 20 osob. Převážná část členů je z Prahy ...

    více informací o lektorovi