20/9 úterý MAITREA

Chcete být mocní nebo nemocní?

Chcete být mocní nebo nemocní? Tedy zdraví nebo nemocní? Stěžujeme si na lékaře, že léčí jen následky konkrétního problému, že se nedívají na člověka jako celek. Často to tak skutečně je, ALE my sami známé své tělo nejlépe. Nejlépe víme, jak nám je a dokonce si i my sami můžeme nejvíce pomoci.

Rezervujte si místo včas:

Přihláška online
  • Datum: 20.9.2016
  • Čas: 18-21 hod.
  • Místo: MAITREA, Týnská ulička 6, Praha 1
  • Cena: 350 Kč při platbě do 12.9. (později 430 Kč)
  • Kontakt: Jakub Moulis, 725 783 506, seminare@maitrea.cz

Chceme-li být zdraví a nechceme být ne-mocní, pak se potřebujeme stát mocnými. To znamená vnímat své tělo, jeho signály a rozumět bolesti, kterou nám tělo říká: “Pozor, zastav se a vnímej, co tvému tělu schází.” Když rozumíme sami sobě a svému tělu, tak můžeme sami o sebe pečovat tak dobře, abychom mohli být trvale zdraví nebo se z nemoci velmi rychle dostali.

To samozřejmě v dnešní době není jednoduchý úkol, protože stejně tak, jak většinou žijeme odtržení od přírody a jejího přirozeného rytmu, tak jsme održeni sami od sebe a přirozených rytmů našeho těla.

Potřebujeme udělat 2 kroky:

a) získat dostatek znalostí o tom, jakými projevy = nemocemi naše tělo hovoří o tom, co mu chybí. Pak budeme vědět, že když máme např. rýmu (teče nám z nosu, z očí, vypadáme uplakaně), tak naše duše pláče. Můžeme se zastavit a zeptat se sami sebe: “Čeho je mi líto? Nad čím pláču a nevím o tom?”

Stejné je to s bolestí kolen, zad, zubů nebo neplodností. Všechny nemoci mají své příčiny a rozhodně pro sebe můžeme udělat to nejlepší, když je budeme znát.

Funguje to totiž tak, že tělo signály postupně zesiluje. Nejprve nás jen občas pobolívá břicho, pak už je bolest častější. Posléze už jsme si zvykli, že nás břicho bolí trvale, až si nakonec vypěstujeme žaludeční vředy. I ty se dají léčit, ale ušetřili bychom si zbytečnou bolest, když bychom si všimli už toho počátečního pobolívání břicha a zeptali se sami sebe, na co vlastně reagujeme. Máme strach ze zkoušky? Z prezentace před nadřízeným?

b) stát se citlivější ke svým vlastním potřebám. Takže třeba budeme respektovat, že jsme unavení a potřebujeme si odpočinout a vynecháme večírek, na který se nám stejně moc nechtělo jít. Nebo se přestaneme nechávat využívat od některých “přátel”, kteří na nás sypou vlastní starosti a nikdy se nezajímají o to, jak se máme my.

Seminář je veden formou přednášky, která vás seznámí se základy psychosomatiky a současně bude dán prostor pro vaše dotazy ke konkrétním potížím, jejichž psychické souvislosti chcete znát.

Další informace o psychosomatice na stránkách Vojtěcha Lusta.

O lektorovi